Magiczne góry, które przyciągają do siebie turystów w każdym wieku – malownicze, ale łatwe szlaki w Tatrach
Tatry to najwyższe góry w Polsce, których szczyty mają charakter alpejski. Wędrowanie po tym wyjątkowym paśmie oznacza wiele okazji do zachwycania się przyrodą i nietuzinkową architekturą. Chcesz spędzić kilka spokojnych dni na Podhalu? A może szukasz pomysłu na pierwszą wyprawę w góry z dziećmi? Niezależnie od tego, dlaczego chcesz poznać łatwe szlaki w Tatrach, czekają na Ciebie przepiękne schroniska, widoki stromych grani i malowniczych górskich jezior oraz przepiękne, bujne lasy porastające Tatry. Jakie są najpiękniejsze szlaki w Tatrach dla początkujących? Jakie trasy turystyczne w Zakopanem dla początkujących warto wybrać na spokojny wypoczynek w górach? Które z łatwych szlaków w Tatrach są odpowiednie dla rodzin z dziećmi i/lub dla seniorów?
Kluczowe wnioski z artykułu:
- Tatry to piękne i wysokie góry, w których znajdziesz łatwe szlaki dla początkujących.
- W trakcie pierwszej wyprawy warto odwiedzić tatrzańskie akweny, takie jak Smreczyński Staw i Morskie Oko.
- Do najpiękniejszych szlaków w Tatrach dla początkujących należą te w Dolinie Kościeliskiej i Dolinie Olczyskiej.
- Jeśli szukasz w Zakopanem szczytów dla początkujących, możesz spróbować zawędrować na Giewont.
Dlaczego warto odwiedzić Tatry, nawet jeśli jesteś początkującym turystą?
Tatry to wyjątkowe pasmo górskie. Wysokie szczyty, niepowtarzalna architektura i przepiękna przyroda, którą w dużej mierze objęto ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego, to najważniejsze atuty tego zakątku Polski. Nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wędrówką górską, możesz liczyć na piękne, ale łatwe szlaki w Tatrach.
W trakcie pierwszego wyjazdu w Tatry pomyśl też o regeneracji. Trudy wędrówki warto wynagrodzić sobie korzystaniem z udogodnień w miejscu noclegu. Dla przykładu w Beskidzie Śląskim takim miejscem jest hotel Molo Resort w Osieku, który oferuje między innymi strefę Spa and wellness, a także atrakcje wodne określane przez gości jako polskie Hawaje. Jeśli lubisz nocować pod namiotem albo w przyczepie, to w sąsiedztwie hotelu czeka dla Ciebie dobrze wyposażony kemping.
Rozejrzyj się za podobnymi obiektami noclegowymi na Podhalu. Szukaj łatwych szlaków w Tatrach, a po wędrówce relaksuj się na własnych zasadach w hotelowych wnętrzach albo na terenie kempingu.
Najpiękniejsze szlaki w Tatrach dla początkujących – malownicze trasy, które musisz poznać
Najwyższy szczyt w polskiej części Tatr, czyli Rysy, sięgają 2499 m n.p.m., a spojrzenie na Podhale z takiej wysokości wymaga wielkogodzinnej wędrówki. Jadąc na południe Polski, możesz spodziewać się też malowniczych i ciekawych, ale łatwych szlaków w Tatrach. Jakie są w Zakopanem szczyty dla początkujących?
Giewont dla początkujących – czy jeden z najpopularniejszych szczytów w Tatrach jest dla każdego?
Jeśli szukasz w Zakopanem łatwych tras dla dzieci, Giewont niekoniecznie może być Twoim pierwszym skojarzeniem… A to spory błąd. Szczyt z charakterystycznym 15-metrowym krzyżem góruje nad miastem i jest jego niekwestionowanym symbolem. Niektórym przypomina śpiącego rycerza, co możesz wykorzystać jako dodatkową zachętę dla swoich pociech do wędrówki górskiej.
Giewont to tak naprawdę trzy szczyty. Najwyższy z nich, Wielki Giewont, ma wysokość 1868 m n.m. Dwa niższe to Długi Giewont i Mały Giewont, które sięgają odpowiednio 1868 m n.p.m. i 1739 m n.p.m. Przed wejściem na szlak dobrze pamiętać, że Giewont dla początkujących nie jest raczej trasą dla zupełnie niewprawionych piechurów. W drodze na szczyt trzeba pokonać kamienne schody, a także ścieżki wymagające trzymania się łańcuchów.
Jeśli chcesz zatem zaszczepić w pociesze miłość do górskiej wędrówki albo po prostu odpocząć w trakcie spokojnego spaceru łatwymi szlakami w Tatrach, nie obieraj sobie za cel samego szczytu. Na szlaku można przecież zawrócić, a wędrować tylko po to, żeby cieszyć się przyrodą, krajobrazami i aktywnie spędzonym czasem na łonie natury.
Niezależnie od Twojej decyzji, czy atakujesz szczyt, czy kończysz wędrówkę na dowolnym etapie i zawracasz, do wyboru masz aż 5 szlaków:
- Z Zakopanego przez Dolinę Strążyską, której pokonanie zajmuje 3 godziny i 15 minut.
- 3,5-godzinną z Gronika przez Dolinę Małej Mąki.
- Niebieską z Kuźnic przez Kalatów do Kondrackiej Przełęczy, której przejście trwa niespełna 3,5 godziny.
- Z Kuźnic przez Kalatówki do Kopy Kondrackiej, która jest najdłuższa – przejdziesz ją w 4,5 godziny.
- Z Kuźnic przez Kasprowy Wierch (ten etap pokonasz pieszo lub kolejką) i Goryczkowe Czuby, które pokonasz w czasie 3 (pieszo i kolejką) lub 6 (tylko pieszo) godzin.
Jedna z popularniejszych i łatwiejszych wędrówek w Tatrach – trasa na Smreczyński Staw
Smreczyński staw leży w zagłębieniu pomiędzy morenami dwóch lodowców. W najgłębszym miejscu ma aż 5 metrów głębokości. Wypoczywając nad jego brzegiem, będziesz mogła lub mógł podziwiać kilka malowniczych szczytów, w tym Smreczyński Wierch (2086 m n.p.m.), Błyszcz (2158 m n.p.m.) i najwyższy szczyt Tatr Zachodnich, czyli Bystrą (2248m n.p.m.) leżącą po słowackiej stronie.
Jaka jest trasa nad Smreczyński Staw? Ten łatwy szlak w Tatrach zaczyna się przy schronisku na Hali Ornak. Jeśli masz w planach wędrówkę do Doliny Kościeliskiej, to możesz wydłużyć ją o drogę do Smreczyńskiego Stawu. Jej długość wynosi 13,5 km, na których pokonanie warto zaplanować 4 godziny.
Czy Szpiglasowy Wierch jest dla początkujących – dlaczego warto wybrać się na ten szczyt?
Odpowiedź na pytanie o to, czy Szpiglasowy Wierch dla początkujących to trasa dla rodzin lub seniorów, nie jest jednoznaczny. Wprawdzie trasa należy do łatwych szlaków w Tatrach, ale jej fragmenty wymagają wsparcia się łańcuchami. Warto spojrzeć na nią zatem nie jak na szlak dla osób debiutujących w górach, ale takich, które mają już za sobą pierwsze wprawki.
Jak przebiega trasa na Szpiglasowy Wierch dla początkujących? Trasa prowadzi z Palenicy Białczańskiej przez Dolinę Pięciu Stawów. Z parkingu do Doliny Pięciu Stawów dystans wynosi prawie 8 km, a przewyższenie – 767 metrów. Średni czas pokonania tego odcinka wynosi 3 godziny. Z Doliny na Szpiglasowy Wierch czeka Cię jeszcze 2,5-godzinna wędrówka. Do pokonania jest 3,5-kilometrowy odcinek o przewyższeniu równym 575 m.
Propozycje dla osób, które mają ograniczony czas – krótkie, ale piękne wędrówki na jedno popołudnie w okolicach Zakopanego
Wśród szybkich i łatwych szlaków w Tatrach warto wymienić dwa:
- Trasa na Gęsią Szyję, której wierzchołek sięga 1489 m n.p.m. Droga ma 10 km długości, które pokonasz w 3,5 godziny. Prowadzi przez Rusinową Polanę, a szczyt zdobywa się, pokonując 900 kamiennych schodów.
- Droga na Nosal. Szlak na szczyt o wysokości 1206 m n.p.m. ma długość zaledwie 5 km, a kończy się i zaczyna przy tamie pod Nosalem. Pokonasz go w 1,5-2 godziny.
Tatry Zachodnie: Dolina Kościeliska – jeden z najpiękniejszych szlaków w Tatrach dla rodzin z dziećmi
Do Doliny Kościeliskiej prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków w Zakopanem. Sama Dolina Kościeliska liczy sobie 9 km długości, co stawia ją na drugim miejscu pod względem wielkości wśród tatrzańskich dolin, zaraz po leżącej w pobliżu Dolinie Chochołowskiej. Jeśli szukasz porównania trudności, a jednocześnie malowniczości, to spacer Doliną Kościeliską przypomina te, które oferuje Wyżyna Małopolska, a konkretnie Ojcowski Park Narodowy czy Góry Świętokrzyskie.
Dolina Kościeliska to dolina walna, czyli taka, która sięga do podnóży gór, a wiedzie przez wąwóz skalny. 11-kilometrowy szlak (długość w obie strony) ma 363-metrowe przewyższenie, a jego pokonanie zajmuje średnio nieco ponad 3 godziny. Jeśli zdecydujesz się na odbicie z głównego szlaku w stronę ponad 500-metrowej Jaskini Mroźnej, czas wędrówki wydłuży się o 1,5 kilometra, a zarazem o 1,5 godziny spaceru. Na końcu trasy czeka Schronisko PTTK na Hali Ornak.
Czy w Tatrach znajdziemy odpowiednie szlaki dla osób starszych? Morskie Oko, Rusinowa Polana i Dolina Olczyska
W Zakopanem trasy dla seniorów, podobnie jak wiele innych szlaków, prowadzą do lokalizacji, które postrzegane są jako najpiękniejsze miejsca w Polsce. Do najpopularniejszych łatwych szlaków w Tatrach dla seniorów należą:
- Morskie Oko. Jest drugim pod względem wielkości jeziorem w Tatrach, który sąsiaduje z prawie 1000-metrowymi Mieguszowieckimi Skałami. Aby dotrzeć do niego, musisz wsiąść w auto lub bus z Zakopanego i dojechać do Palenicy Białczańskiej. Po około półgodzinnej podróży czeka Cię prawie 2,5-godzinna wędrówka (plus prawie dwie godziny drogi powrotnej) przez Wodogrzmoty Mickiewicza, Włosienice i Schronisko Morskie Oko aż do Morskiego Oka. Przewyższenie tego jednego z najpiękniejszych szlaków w Tatrach dla początkujących wynosi 499 metrów, a długość – 15,6 km (w obie strony).
- Rusinowa Polana. Droga to łatwy i krótki szlak w Zakopanem. Najłatwiejsza jest trasa, która prowadzi z Wierchu Poroniec. Z serca Podhala dojedziesz do niego w 28 minut Drogą Oswalda Balzera. Możesz skorzystać np. z własnego auta albo wsiąść do busa. Pokonanie tego szlaku w obie strony zajmuje niespełna 2 godziny, a przewyższenie wynosi zaledwie 179 metrów. 6,5-kilometrowa trasa (w obie strony) jest płaska i prowadzi głównie przez lasy. Na końcu czeka przepiękna Rusinowa Polana, z której rozciąga się widok między innymi na Rysy, Łomnicę i Gerlach.
- Dolina Olczyska. To spokojny i łatwy szlak w Tatrach prowadzący doliną reglową, czyli taką, która nie dochodzi do głównej grani. Leży między Małym i Wielkim Kopieńcem a Nosalem. Przepływa przez nią Olczyski Potok. Jest idealny, jeśli szukasz w Zakopanem trasy dla seniorów. Najpopularniejszym szlakiem do Doliny Olczyskiej jest zielony o długości 6,1 km, który wiedzie z dzielnicy Jaszczórówka w Zakopanem przez Polanę Olczyską i Wielki Kopieniec do Topolowej Cyrhli. Wędrówka zajmuje około 2,5 godziny.
Łatwe szlaki w Tatrach są nie mniej atrakcyjne niż te trudniejsze. Piękno gór i gęstych lasów plus wyjątkowa architektura i czas spędzony aktywnie na świeżym powietrzu – tego spodziewaj się w trakcie urlopu na Podhalu.
CZAS DLA BLISKICH
Resort MOLO, to idealne miejsce na spędzenie chwili z najważniejszymi ludźmi w Waszym życiu. Przestronny hotel, elegancka restauracja, nowoczesny klub oraz wiele atrakcji uprzyjemnią momenty z tymi, na których najbardziej Wam zależy.
CZAS DLA BIZNESU
W Resorcie MOLO znajdziecie trzy nowoczesne i wielofunkcyjne sale z przeznaczeniem na konferencje i szkolenia. A po wytężonej pracy zapraszamy do sali bankietowej, gdzie zorganizujemy dla Was kolacje biznesowe, bale czy imprezy integracyjne.
CZAS NA ŚWIĘTOWANIE
Zaszczytem będzie dla nas towarzyszenie Wam podczas tych najbardziej wyjątkowych chwil: chrzcin, komunii, rocznic. Zajmiemy się organizacją Waszych imprez, tak abyście mogli zrelaksować się w gronie rodziny i najbliższych. Zadbamy o wszystkie szczegóły!
„Rozbudowa oferty turystyczno-rekreacyjnej kompleksu MOLO w Osieku poprzez zakup nowego wyposażenia strefy Wellness&SPA, stworzenie zespołu atrakcji na świeżym powietrzu (mini plac zabaw dla dzieci, zjeżdżalnia dmuchana, siłownia terenowa) oraz wdrożenie systemu teleinformatycznego służącego do obsługi gości i poprawy funkcjonowania kompleksu.”