fb

Jeden z najatrakcyjniejszych regionów Polski – poznaj nieznane miejsca w Małopolsce

Małopolska to jeden z najpiękniejszych regionów Polski, w których można znaleźć wszystko: dziką przyrodę, zabytki, wspaniałe jedzenie, miasta i wsie. Może zaplanujesz wycieczkę rowerową, odwiedzisz zamki i pałace, albo wybierzesz się na szlak? Dzisiaj podpowiemy, jakie są nieznane miejsca w Małopolsce, które zachwycą i dostarczą wielu wrażeń zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Małopolska przyroda

W Małopolsce możesz zaplanować urlop marzeń dla całej rodziny. Będzie tak, jak lubisz najbardziej: bardzo aktywnie, na przykład poznając małopolskie trasy rowerowe, na łonie natury, albo w mieście, zwiedzając perły architektury. Przedstawiamy więc miejscówki, które warto zobaczyć podczas urlopu oraz fajne miejsca w Małopolsce na weekend, gdy czasu na zwiedzanie jest trochę mniej.

Skarb Małopolski dla miłośników historii: Ujków Stary – nieoczywiste atrakcje nieopodal Krakowa

Ujków Stary mieści się w gminie Bolesław. Sama nazwa wsi ma swoje korzenie we wspólnocie rodowej rycerstwa Ujków. Początki osadnictwa datuje się w tych rejonach na XVI stulecie. W XIX wieku zaczęto wydobywać tu rudę cynku, a w XX wieku powstała tam kopalnia odkrywkowa.

Szybko okazało się, że domy położone w tej okolicy przeszkadzają w wydobyciu surowca, rozpoczęto więc przesiedlenia. Szkody górnicze z kolei zmusiły mieszkańców do wyburzenia wielu budynków. Wysiedlenia osiągnęły swój szczyt w latach 70., a Ujków Stary stał się opuszczoną wsią, gdzie dzisiaj można zobaczyć jedynie szczątki i fundamenty. To dlatego to specyficzne miejsce zafascynuje wszystkich odkrywców i miłośników miejsc zapomnianych. Spacer w tej okolicy pozwala zobaczyć, jak natura radzi sobie z terenem, gdy człowiek opuści osadę już na zawsze.

Legendarne wzgórze w Nowej Hucie: Kopiec Wandy – atrakcje turystyczne w Małopolsce

Nieoczywiste miejsca w Krakowie? To miasto skrywa wiele wyjątkowych skarbów! W dzielnicy Nowa Huta znajduje się jeden z najstarszych i świetnie zachowanych kopców o nazwie Kopiec Wandy. Wzniesienie liczy sobie 14 metrów wysokości, a średnica u podstawy wynosi około 50 metrów. Usypano go w VII/VIII wieku, a pierwsze wzmianki na temat Kopca Wandy pochodzą z XIII wieku. Jak głosi legenda, nieopodal tego właśnie miejsca w Wiśle znaleziono zwłoki Wandy, córki Kraska, która odrzuciwszy zaloty księcia Rytgiera rzuciła się do rzeki, by uchronić bliskich od zemsty. Tych, którzy wejdą na sam szczyt czeka nagroda, bo w 1980 roku postawiono tam pomnik orła, który zaprojektował Jan Matejko.

Historia zamknięta w kamieniu: ruiny zamku w Lanckoronie – co zwiedzić w Małopolsce w niedziele?

Ciekawe miejsca w Małopolsce to oczywiście zamki! I nie chodzi wyłącznie o Wawel czy zamek w Pieskowej Skale. Warto również zwiedzić ruiny zamku w Lanckoronie. Kazimierz Wielki kazał wznieść go w XIV wieku, a sama budowla stała się siedzibą starostów lanckorońskich. W kolejnych wiekach zmieniał właścicieli, trafiając w ręce rodziny Zebrzydowskich, Czartoryskich i Wielopolskich. Po okresie konfederacji barskiej zamek zaczął podupadać, a w 1884 roku ruiny zaczęto rozbierać. Dzisiaj to, co pozostało – a więc fundamenty oraz pozostałości murów obronnych warto zwiedzić w którąś z niedziel. To idealny sposób na wczucie się w klimat dawnej historii.

Zapomniana rezydencja w Krakowie: dwór Mycielskich w Łuczanowicach – nieznane atrakcje Małopolski

Dwór Mycielskich od XVI do XIX wieku był w posiadaniu rodu Żeleńskich. Jego obecny kształt powstał w 1902 roku na życzenie hrabiego Władysława Mycielskiego. Sam dwór, choć lata świetności ma już za sobą, wciąż stanowi gratkę dla miłośników architektury. Zachowały się tu posadzki i piece kaflowe. Można zwiedzić również kaplicę, gdzie odbywały się niegdyś nabożeństwa dla protestantów. Ciekawostką jest także dawny park w stylu angielskim, po którym niewiele już pozostało. Jak widać, atrakcji w Małopolsce nie brakuje.

Mauretańska perła niedaleko Oświęcimia: pałac w Osieku – co warto zobaczyć będąc w Małopolsce?

Między Oświęcimiem a Kętami mieści się niewielka miejscowość o nazwie Osiek. Znajduje się tu pałac w stylu mauretańskim, a w nim czynne muzeum Rudzińskich. W 1784 pałac przeszedł we władanie barona Karola Wacława Larischa, którego syn zlecił przebudowę. Do 1940 roku budowlą zarządzali Rudzińscy, a w czasie wojny – Niemcy. Dopiero w 2009 roku Rudzińscy odzyskali zabytek, utrzymując go do 2011. Dzisiaj pałac robi wspaniałe wrażenie, a zwłaszcza jego orientalne inspiracje.

Po zwiedzaniu zabytkowego dworu warto odwiedzić restaurację w Osiek MOLO z widokiem na zalew. To będzie pyszne i eleganckie ukoronowanie wycieczki! Znajduje się ona w Hotelu Molo Osiek, który oferuje gościom pokoje, zabiegi SPA&WELNESS, oraz masę atrakcji.

 

ruiny zamku Lanckorona

Nietypowe atrakcje dla dzieci w Małopolsce – fajne miejsca na krótkie wypady

Nieznane miejsca w Krakowie i całej Małopolsce to właściwie niewyczerpane źródło inspiracji! Jeżeli zadajesz sobie pytanie: gdzie jechać w niedzielę Małopolska ma sporo do zaoferowania. Nietypowe atrakcje dla dzieci Małopolska? Oto trzy miejscówki, które idealnie nadadzą się dla rodzin na wspólny wypad w ciągu jednego dnia.

  • Na miejscu pierwszym oczywiście Ojcowski Park Narodowy, który śmiało można zaliczyć do 10 najpiękniejszych miejsc w Małopolsce. Znajduje się około 16 km od Krakowa. Miejsce urzeka całą masą szlaków spacerowych, a wstęp jest bezpłatny! Dla dzieci to prawdziwa skarbnica wiedzy o przyrodzie. Po bardzo intensywnym dniu warto zatrzymać się w hotelu z basenem w Małopolsce, który sprawi, że urlop, czy po prostu weekend stanie się jeszcze bardziej wyjątkowy.
  • Diabla Góra to kolejna miejscówka, która zaskoczy! Na Diablej Górze rozpościera się zapierający dech w piersiach widok.
  • Fajne miejsca w Małopolsce na weekend? Poznaj bobrowisko w Starym Sączu, które powstało w widłach Dunajca oraz Popradu. Znajduje się tu około 400 metrów wygodnych ścieżek (swobodnie można wjechać nawet wózkiem dziecięcym), a w dwóch czatowniach można obserwować bobry i czaple. To świetna zabawa zwłaszcza dla maluchów.

A może myślisz o campingu z basenem? To opcja doskonała dla maluchów w różnym wieku, możliwa do zrealizowania w hotelu MOLO Resort. Do wyboru masz domek, kamper albo namiot. A do tego piękne tereny, nowoczesne sanitaria, aneks kuchenny i pralnię. To świetna przygoda, zwłaszcza w sezonie. Pamiętaj jednak, że atrakcje Małopolski zaskoczą o każdej porze roku, ten region to kopalnia ciekawych miejscówek.

CZAS DLA BLISKICH

Resort MOLO, to idealne miejsce na spędzenie chwili z najważniejszymi ludźmi w Waszym życiu. Przestronny hotel, elegancka restauracja, nowoczesny klub oraz wiele atrakcji uprzyjemnią momenty z tymi, na których najbardziej Wam zależy.

CZAS DLA BIZNESU

W Resorcie MOLO znajdziecie trzy nowoczesne i wielofunkcyjne sale z przeznaczeniem na konferencje i szkolenia. A po wytężonej pracy zapraszamy do sali bankietowej, gdzie zorganizujemy dla Was kolacje biznesowe, bale czy imprezy integracyjne.

CZAS NA ŚWIĘTOWANIE

Zaszczytem będzie dla nas towarzyszenie Wam podczas tych najbardziej wyjątkowych chwil: chrzcin, komunii, rocznic. Zajmiemy się organizacją Waszych imprez, tak abyście mogli zrelaksować się w gronie rodziny i najbliższych. Zadbamy o wszystkie szczegóły!

„Rozbudowa oferty turystyczno-rekreacyjnej kompleksu MOLO w Osieku poprzez zakup nowego wyposażenia strefy Wellness&SPA, stworzenie zespołu atrakcji na świeżym powietrzu (mini plac zabaw dla dzieci, zjeżdżalnia dmuchana, siłownia terenowa) oraz wdrożenie systemu teleinformatycznego służącego do obsługi gości i poprawy funkcjonowania kompleksu.”