fb

Perła Polskiego krajobrazu: wyżyna Małopolska – niezwykłe miejsca, tradycje i atrakcje, które musisz poznać

Wyżyna Małopolska ma do zaoferowania bardzo dużo – to wspaniały region, pełen turystycznych perełek, które warto zobaczyć.

Kluczowe wnioski z artykułu:

1. Małopolska jest regionem, w którym spotykają się piękne krajobrazy i wyjątkowa historia

2. Wyżyna Małopolska to region bogaty i zróżnicowany pod względem geologicznym – raj dla miłośników skamieniałości.

3. Molo Resort & SPA to znakomity punkt wypadowy do zwiedzania perełek Wyżyny Małopolskiej

4. Na Wyżynie Małopolskiej zobaczyć można jedyną w Europie pustynię – Pustynię Błędowską.

5. Sandomierz, Kielce i Ostrowiec Świętokrzyski to perły Wyżyny Kieleckiej warte odwiedzenia.

Małopolska: serce pasa polskich wyżyn – region pełen historii i pięknych krajobrazów

Małopolska to serce polskich wyżyn. Wyżyna Przedborska, Niecka Nidziańska i Wyżyna Kielecka dzielą się na mniejsze wzgórza, doliny, płaskowyże, na trasie których zobaczyć można nie tylko wyjątkowe krajobrazy w swych unikalnych formach, ale też wiele zabytków kultury, historii. Region ten naprawdę warto zwiedzić i przekonać się jakie kryje skarby.

Małopolska: serce pasa polskich wyżyn

Jak powstały unikalne formy krajobrazu wyżyny Małopolskiej? Geologia, historia i siła natury

Unikalne formy krajobrazu wyżyny Małopolskiej powstały w wyniku licznych zaszłości geologicznych w tym terenie. Wyżyny w Polsce są niezwykle urozmaicone tektonicznie. W historii tego regionu wyróżnić można zalewy morskie, wypiętrzenia, po których następowały wyrównania terenu. Jednym z geologicznych procesów było też osadzanie różnego rodzaju skał.

Żeby zrozumieć na jakiej przestrzeni czasu odbywały się te procesy, warto wspomnieć, że niektóre formy terenu w tym regionie kształtowały się wcześniej niż miały miejsce zlodowacenia plejtoceńskie, a więc zanim jeszcze wymarły mamuty.

Charakterystyczna budowa regionu sprawia, że w środku regionu znajdują się skały jurajskie, a na jego obrzeżach – sylurskie, bogate w niezwykłe skamieniałości. Charakterystyczne dla terenu są formacje wapienne i piaskowiec.

Wyżyna Małopolska: pięć województw, jeden niezwykły krajobraz przebiegający przez serce Polski

Wyżyna Małopolska obejmuje bardzo rozległy teren, ciągnie się aż przez pięć województw – całe województwo świętokrzyskie, a także mniejsze obszary województw mazowieckiego, łódzkiego, śląskiego i oczywiście małopolskiego. W tym regionie wiele jest miejsc, które znakomicie nadają się jako bazy wypadowe do zwiedzenia regionu, poznania jego natury, historii i zabytków.

Jednym z punktów, gdzie warto wypocząć jest hotel resort SPA “Molo” w Osieku. Ma on zarówno strefę wellness spa jak i dobrze wyposażone pole namiotowe. Na terenie ośrodka znajduje się też restauracja w Resort Molo Osiek, dlatego też punkt ten jest świetnym miejscem, aby załatwić sobie nocleg, a potem ruszyć na zwiedzanie czy to rowerem czy samochodem. Co zabrać ze sobą na kemping? Warto spakować tylko podstawowe rzeczy, na miejscu jest dobre podłączenie do mediów, wypożyczyć można rower czy sprzęt wodny.

Krajobraz wyżynny w Polsce – co czyni Wyżynę Małopolską tak wyjątkową?

Wiele osób myśląc o zwiedzaniu Polski najpierw wymienia góry i morze – warto jednak dodać, że Wyżyna Małopolska jest naprawdę wyjątkowym krajobrazem z uwagi na niezwykle atrakcyjne formacje. Naprawdę pocztówkowe atrakcje to na przykład wapienne ostańce, do których należy słynna Maczuga Herkulesa w Ojcowskim Parku Narodowym, liczne wąwozy i jaskinie. Jedną z największych przyrodniczych atrakcji regionu Jest jedyna w Europie Pustynia – Pustynia Błędowska.

Przyrodnicze atrakcje w Małopolsce jak i na całej wyżynie, opierają się głównie na niesamowitej różnorodności krajobrazowej tego regionu. Krajobraz wyżynny wydaje się nie być tak spektakularny jak na przykład widok na Tatry, a jednak potrafi zachwycić i zaskoczyć turystów w różnym stopniu.

Wyżyna Kielecka: serce wyżyny Małopolskiej – odkryj jej miasta i zabytki

Wyżyna Kielecka – miasta na jej terenie warte są zobaczenia. Chodzi tu na przykład o Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski czy Sandomierz. W Kielcach wyjątkowe wrażenie robi na przykład Pałac na Wzgórzu Zamkowym, warto też przejść się ulicą Sienkiewicza – głównym deptakiem miasta. Z kolei Ostrowiec Świętokrzyski słynie z kolegiaty pw. św. Michała Archanioła czy pięknego pałacu hrabiów Wielkopolskich. Sandomierz na stałe wpisał się w pop-kulturę dzięki Ojcu Mateuszowi, którego muzeum można tam zwiedzić. Zobaczyć warto też zabytki takie jak Dom Długosza, ratusz miejski Zamek Kazimierzowski.

Wyżyna Kielecka: serce wyżyny Małopolskiej

Znaczenie Wyżyny Małopolskiej w pasie wyżyn polskich – jak obecność wyżyny wpływa na turystykę i rozwój regionu?

Wyżyna Małopolska to region, który w fantastyczny sposób wykorzystał swoje walory do rozwoju turystyki. Centralne położenie terenu sprawia, że jest to dobry punkt do zwiedzania dla osób z różnych części kraju, przyjeżdżają tu też nasi sąsiedzi, na przykład ze Słowacji.

Wyjątkowe, wspomniane już wyżej formacje skalne nie tylko objęte są ochroną, co daje nadzieje na ich zachowanie dla przyszłych pokoleń, ale także przyciągają swoją urodą i oryginalnością. Nieznane miejsca w Małopolsce kryją się na terenie wyżyny – sporo tu zabytków architektonicznych, urokliwych miejsc związanych z kulturą naszego kraju, dużo jest tez punktów gastronomicznych serwujących znakomitą kuchnię.

Pas wyżyn polskich to także wiele punktów będących idealną bazą wypadową do zwiedzania regionu. Skumulowanie wielu atrakcji na co prawda dość rozległym, ale świetnie skomunikowanym terenie sprawia, że jest to znakomita okazja do rozwoju samego regionu jak i jego turystyki.

Wyżyna Kielecko-Sandomierska – miejsce, gdzie historia spotyka się z przyrodą

Wyżyna Kielecko-Sandomierska to miejsce, gdzie historia i przyroda spotykają się na każdym kroku. Z jednej strony mamy tu krajobraz rzek – przepływają tu Nida, Kamienna czy Czara. Z drugiej strony, olśniewa widok na Góry Świętokrzyskie. Ukształtowanie terenu uzasadnia istnienie zamków czy pozostałości murów obronnych – wystarczy tu wspomnieć o niezwykłej ciekawostce jaką jest Ucho Igielne, będące pozostałością po systemie obronnym Sandomierza. W tym regionie można zarówno wypocząć na łonie natury w oddaleniu od miast, jak i zająć się intensywnym zwiedzaniem. Warto odkryć dla siebie tę część Polski i zakochać się w niej.

CZAS DLA BLISKICH

Resort MOLO, to idealne miejsce na spędzenie chwili z najważniejszymi ludźmi w Waszym życiu. Przestronny hotel, elegancka restauracja, nowoczesny klub oraz wiele atrakcji uprzyjemnią momenty z tymi, na których najbardziej Wam zależy.

CZAS DLA BIZNESU

W Resorcie MOLO znajdziecie trzy nowoczesne i wielofunkcyjne sale z przeznaczeniem na konferencje i szkolenia. A po wytężonej pracy zapraszamy do sali bankietowej, gdzie zorganizujemy dla Was kolacje biznesowe, bale czy imprezy integracyjne.

CZAS NA ŚWIĘTOWANIE

Zaszczytem będzie dla nas towarzyszenie Wam podczas tych najbardziej wyjątkowych chwil: chrzcin, komunii, rocznic. Zajmiemy się organizacją Waszych imprez, tak abyście mogli zrelaksować się w gronie rodziny i najbliższych. Zadbamy o wszystkie szczegóły!

„Rozbudowa oferty turystyczno-rekreacyjnej kompleksu MOLO w Osieku poprzez zakup nowego wyposażenia strefy Wellness&SPA, stworzenie zespołu atrakcji na świeżym powietrzu (mini plac zabaw dla dzieci, zjeżdżalnia dmuchana, siłownia terenowa) oraz wdrożenie systemu teleinformatycznego służącego do obsługi gości i poprawy funkcjonowania kompleksu.”